Spanje dojenčka je eno izmed ključnih področij, ki zahteva pozornost in skrb novih staršev. Čeprav se lahko začetki zdijo izziv, s pravilnim razumevanjem in pristopom lahko ustvarite vzdušje, ki podpira zdravo in udobno spanje vašega malčka. Z nasveti vam bomo razkrili, kako se spanje dojenčka razvija po mesecih, nasvete pediatrov, pomembnost higiene spanja, izbiro pravega ležišča za otroka ter posteljnih dodatkov za suh in zdrav spanec vašega otroka.
Spanje dojenčka po mesecih
Prvi meseci: Ustvarjanje rutine in učenje samostojnega spanja
Prvi mesec je spanje novorojenčka precej nestanovitno. Gre za čas prilagajanja tako za starše kot dojenčka. Novorojenčki spijo približno 16 do 17 ur na dan, vendar v obdobju 3 do 4 mesecev postanejo bolj zavestni svoje okolice. Pomembno je, da v tem času ustvarite spalno rutino, ki vključuje mirno okolje, temen in prezračen prostor.
Med drugim in tretjim mesecem dojenčki postopoma razvijajo sposobnost, da zaspijo sami. V tem času je pomembno spodbujati neodvisnost spanja, kar pomeni, da jih položite v posteljico, ko so še budni, da se naučijo zaspati sami.
- do 6. mesec: Učenje samostojnega spanja in podaljševanje spalnih intervalov
V tem obdobju se spanje dojenčka začne običajno umirjati. Spijo daljše časovne intervale ponoči. Kljub temu se lahko pojavijo prekinitve spanja zaradi razvojnih mejnikov ali prebavnih težav. Pomembno je ostati potrpežljiv in zagotoviti varno in udobno okolje za spanje.
- do 12. mesec: Ustvarjanje spalnih navad
V tem obdobju dojenčki začnejo razvijati določene navade spanja. Pomembno je, da spodbujate zdrave spalne navade, kot so pomirjujoča rutina pred spanjem, ustvarjanje mirnega okolja brez motečih dejavnikov in ura odhoda v posteljo.
Higiena spanja: Nasveti pediatrov
Pediatri svetujejo, da ustvarite varno in udobno okolje za spanje dojenčka.
To vključuje položaj za spanje na hrbtu, uporabo srednje mehke vzmetnice, ki se optimalno prilagaja otrokovemu telesu ter izogibanje mehkim blazinam, odejam ali plišastimi igračkami v posteljici. Le te lahko povečajo tveganje za zadušitev ali prekomerno segrevanje otroka.
Izberite kvalitetno ležišče za dojenčka
Pri izbiri ležišča za dojenčka je pomembno, da izberete ležišče iz kakovostnih in zračni materialov, ki bodo sproti odvajali vlago od potenja. Prožnost in prileganje ležišča otrokovemu telesu, ki se intenzivno razvija v prvih letih, je izjemnega pomena, zato za svojega otroka izberite kakovostno ležišče. Nič narobe, če je večje dimenzije in bo ustrezne velikosti tudi za najstniška leta.
Zaščitite ležišče z nepremočljivo rjuho, ki ščiti in diha obenem
Dojenčki oz. otroci potrebujejo kar nekaj let, da se odvadijo lulanja v posteljo, zato priporočamo uporabo nepremočljive rjuhe Respira – nepremočljiva podlaga, ki ščiti ležišče pred mokroto in pred pršicami, a je kljub temu nežna in zračna. Več o nepremočljivi rjuhi, ki je primerna tudi za dojenčke oziroma otroke, ki imajo težave s kožo in pršicami, izveste, če kliknete na spodnji gumb. Od istega proizvajalca je na voljo tudi zaščitna prevleka za vzglavnik.
DOBRO VEDETI: Po 1. ali 2. letu svetujemo, da za spanje otroka uporabite prilegajoče srednje mehko ležišče, ki se bo lepo podalo naravni obliki otroške hrbtenice in pomembno vplivalo na zdrav otroški razvoj.
Spanje dojenčka je ključnega pomena za njihov zdrav razvoj in dobro počutje. S pravilnim razumevanjem njihovih potreb in spremljanjem njihovega razvoja, lahko ustvarite varno in udobno okolje za spanje ter spodbujate zdrave spalne navade. Le te bodo vašemu dojenčku pomagale, da se počuti varno in spočito.