Naslednji svetovni dan spanja nas čaka čez
Kaj smo o spanju govorili na svetovni dan spanja 2024:
Svetovni dan spanja letos obeležujemo 15. marca pod sloganom “Enake pravice do spanja za globalno zdravje”. Gre za priložnost ozaveščanja o tem, kakšen vpliv ima spanje na naše zdravje in da je prav, da se zavedanje o tem dvigne na višjo raven.
Raziskave namreč kažejo, da je ozaveščanje o pomenu zdravega in krepčilnega spanja še vedno potrebno. Tu ne gre le za to, da premalo ur spanja prinese jutranjo razdražljivost, podočnjake in skromen nasmešek. Gre za veliko več. Podatki kažejo, da je pomanjkanje spanja že vrsto let svetovni problem, ki prinaša številne bolezni, nesreče in lahko vodi v izgorelost. Pozna se žal tudi pri otrocih.
Spanje je temelj zdravja
In če pomislite, da slab spalni vzorec prenašate na svoje otroke, je čas, da razmislite, kakšna je vaša spalna higiena in po potrebi uvedete nekaj sprememb.
Če ste med tistimi, ki dajete premalo na kakovost spanja, ne pozabite, da je reden 8-urni spanec temelj, na katerem lahko uspešno zgradite svoje zdravje in kvaliteto svojega življenja.
O pomembnosti spanja v knjigah in podcastih
Pomembnosti kvalitetnega spanja se zaveda vse več ljudi. V zadnjih letih se je spanje namreč pojavilo v kar nekaj knjigah, o njem pa se pogovarjajo tudi v podcastih.
Knjige o pomembnosti spanja, ki jih priporočamo v branje:
Podcasti o pomembnosti spanja, ki jih priporočamo v poslušanje:
Umetnost lenarjenja: Motnje spanja (dr. Vita Štukovnik)
Euranet plus: Gen Z: Mladi in pomanjkanje spanja
Mail svet: Uvod v spanje
Svetovalni servis: Spanje se z leti spreminja
Sinapsa: Gremo spat
Kunapipi: Kako urediti spanje pri otroku (mag. Nataša Durjava)
Radio Ognjišče: Noč je za spanje, dan je za delo (Peter Leskovar)
“Vse dobro” se začne z
8-urnim spancem
Pot do vašega osebnega zadovoljstva se, hoteli ali ne, začne pri spanju. Tako je poskrbela narava in prav je, da ji prisluhnemo, če želimo dobro poskrbeti za svoje počutje. Za zmagovalno kombinacijo pa morate v svoje življenje nujno vključiti še uravnoteženo zdravo prehrano, redno gibanje in soočanje s stresom.
Lahko pa o zmagovalni kombinaciji, ki jo je v polni Gallusovi dvorani Cankarjevega doma zaupal Emil Marinšek, direktor podjetja Maremico in ambasador zdravega spanja, prisluhnete v nadaljevanju. Emil je s svojim TedX govorom leta 2019 požel velik aplavz.
Bodimo otrokom dober zgled tudi pri spanju
Spanje igra ključno vlogo pri zdravju otrok, saj je pomemben za njihov fizičen, čustven in kognitiven razvoj. Zato želimo ob letošnjem Svetovnem dnevu spanja še toliko bolj poudariti, kako pomembno je, da otroci dobijo dovolj kakovostnega spanca za optimalno rast in razvoj.
Pomanjkanje spanja pri otrocih lahko pri otrocih pusti kar nekaj posledic: težave s koncentracijo, razdražljivost, težave s spominom, debelost, povečano tveganje za razvoj kroničnih bolezni v odrasli dobi in še in še.
Zato je resnično pomembno, da starši in skrbniki otrok prisluhnemo vse svetovni kampaniji, ki prinaša pomembna sporočila na temo zdravega spanja ter spodbujajo rutino spanja, ki bo podpirala naš in otrokov celovit razvoj.
Kako spimo Slovenci in koliko na leto investiramo v spanje?
Spalni center Maremico je med drugim naredil raziskavo na področju spanja med Slovenci, na katero je odgovarjalo 1260 ljudi. Svetovni dan spanja je odličen trenutek, da se izpostavi sledeče:
- Zgolj 54 % anketirancev spi 7 ur in več, preostanek pa jih spi manj od priporočljivih 7 ur spanca na noč. Pomanjkanje spanca vodi v številne bolezni (diabetes, srčno-žilne bolezni, vnetja, demenco, itd.)
- Kar 69 % trenutke pred spanjem stremi v televizijske ekrane in mobilne naprave.
To bistveno poslabša kvaliteto spanja in nas dela budne. Sploh ker je na vseh omenjenih ekranih modra svetloba, ki je večina ne izklapljajo. - Povprečni Slovenec letno investira v avto 4.100 EUR, medtem ko v ležišče le 11 EUR na leto.
V avtu prebijemo 1 % dneva, v postelji pa kar 33 % dneva. Zaskrbljujoče je koliko malo se investira v izdelek na katerem naj bi preživeli tretjino svojega življenja.
7 nasvetov za zdravo spanje - Svetovni dan spanja
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča spanje vsaj 8 ur na noč. Sami lahko v veliki meri pripomorete k zdravemu in kvalitetnemu spanju in ste dober zgled ostalim družinskim čla In če pomislite, da ta vzorec prenašate tudi na svoje otroke, je čas, da razmislite, kakšna je vaša spalna higiena in po potrebi uvedete nekaj sprememb. Če ste med tistimi, ki dajete premalo na kakovost spanja, ne pozabite, da je reden 8-urni spanec temelj, na katerem lahko uspešno zgradite svoje zdravje in kvaliteto svojega življenja.
- 1. Potrudite se, da odhajate spat vsak dan ob isti uri in zjutraj vstajate čimbolj ob isti uri. Tudi med vikendom.
- 2. V večernih urah se izogibajte izpostavljanju modri svetlobi, ki jo oddajajo elektronski zasloni.
- 3. Pred spanjem se izogibajte hrani in telesni aktivnosti. Raje se odločite za sproščeno branje, meditacijo, ...
- 4. Vsaj 6 ur pred spanjem se izogibajte kofeinu in alkoholu.
- 5. Poskrbite za ustrezno temperaturo spalnice, zatemnite prostor in poskrbite, da bo v spalnici vladal mir.
- 5. Izberite kvalitetne izdelke za spanje, da se boste zares dobro počutili (npr. pižama, rjuha in posteljnina iz kvalitetnih materialov).
- 6. Ležišče naj bo izdelano glede na vaše potrebe in želje po udobju. Svetujemo ležišče Leticia.
- 7. Izberite vzglavnik, ki vam bo zagotavljal ustrezno oporo glede na vaš spalni položaj in telesno konstitucijo.
Kaj storiti, ko nastopijo težave s spanjem?
Težave s spanjem so v današnji družbi vse pogostejše. Razlikujejo se od posameznika do posameznika. Naštejmo jih zgolj nekaj:
Vsekakor se je na začetku dobro poučiti o težavi, s katero se srečujemo. Vzpostaviti poskusite zdrav spalni ritem in se ga držati. Če se težave nadaljujejo in ne najdete izhoda, svetujemo posvet z strokovnjakom. Sprva bi svetovali obisk pri osebnem zdravniku in po potrebi obisk centra za motnje spanja (https://motnje-spanja.si/), če so težave specifične, pa vas bodo najverjetneje napotili tudi k posameznemu specialistu (npr. nevrologu, pulmologu itd.).
Vsekakor se je na začetku dobro poučiti o težavi, s katero se srečujemo. Vzpostaviti poskusite zdrav spalni ritem in se ga držati. Če se težave nadaljujejo in ne najdete izhoda, svetujemo posvet z strokovnjakom. Sprva bi svetovali obisk pri osebnem zdravniku in po potrebi obisk centra za motnje spanja (https://motnje-spanja.si/), če so težave specifične, pa vas bodo najverjetneje napotili tudi k posameznemu specialistu (npr. nevrologu, pulmologu itd.).
Poskrbite, da si z dovolj spanja zgradite pot do kvalitetnega življenja
Letošnji slogan »Spanje je temelj zdravja« je glas svetovne zdravstvene organizacije, ki na Svetovni dan spanja javnost opozarja na nevarnosti, ki lahko kaj kmalu pod vprašaj postavijo vaše telesno in mentalno zdravje. Tudi ko gre za mlajšo populacijo, ki je vse bolj vpeta v digitalni svet in jim odvisnost jemlje spanec. Stroka je pri tem jasna.
Vzemite si čas za 8-urni spanec na kakovostnem ležišču!
V tem času se bo vaše telo ustrezno regeneriralo – telesno in umsko. Čez dan boste imeli več energije, bolj boste zbrani, manj razdražljivi in umsko pripravljeni za sprejem racionalnih odločitev v službi in doma. Tudi izbira ležišča je ključna. Svojemu telesu privoščite ležišče, ki vas bo optimalno podprlo in razbremenilo. Priporočamo 100% personalizirane vzmetnice Leticia.
Analizirajte svoje spanje s Sleep kamero!
Če želite izvedeti kako spite, kolikokrat na noč se obrnete, vam je prevroče in se odkrivate, spite z odprtimi usti itd, potem lahko to izveste hitreje, kot si mislite. Na voljo je Sleep kamera za analizo spanja. Več o njej in kako si jo lahko izposodite, izveste TUKAJ.
Zanimivosti o spanju
Spimo praktično vse živalske vrste. In to kar precej časa. Zgolj redko pa se prepustimo razmišljanju o tem »kar se da čudnem pojavu«. Tudi znanstveniki priznavajo, da gre za dokaj neraziskano stanje našega življenja. Težko bi tudi razložili, zakaj pravzaprav spimo.
Oglejte si nekaj zanimivih dejstev o spanju:
- Ljudje smo edina vrsta sesalcev, ki namerno odlašamo s spanjem in s prebujanjem.
- Pomanjkanje spanja človeka prej ubije kot pomanjkanje hrane. Brez hrane lahko zdržimo 14 dni, brez spanja pa le 11 dni.
- Spanje pri nizki temperaturi poviša verjetnost, da vas bodo tlačile more.
- Rekord za najdaljše obdobje brez spanca znaša enajst dni.
- Nekatere živalske vrste so sposobne enosfernega spanca. Zatisnejo zgolj eno oko in spijo z zgolj polovico možganov naenkrat. Druga polovica možganov je normalno aktivna in na preži za morebitno nevarnostjo.