Spanje je ključnega pomena za naše splošno dobro počutje in zdravje. Vendar pa se mnogi od nas ne zavedajo, da ima lahko način, kako spimo, pomemben vpliv na naše zdravje. Eden od pogostih vzorcev spanja, ki lahko povzroči neželene posledice, je spanje z odprtimi usti. V tem članku bomo raziskali, zakaj spanje z odprtimi usti ni priporočljivo in kakšen vpliv ima na naše zdravje.
Zakaj spanje z odprtimi usti ni priporočljivo?
Ključno vlogo pri filtriranju zraka in vlaženju ter ogrevanju vdihanega zraka, igra nos. Ko spimo z odprtimi usti, se tako zaradi nevključenosti nosu, pojavi suh zrak, to pa lahko vodi do zdravstvenih težav in vpliva na kakovost spanja.
Kako spanje z odprtimi usti vpliva na kvaliteto spanca?
Eden od ključnih dejavnikov, ki ga moramo upoštevati, je vpliv spanja z odprtimi usti na kakovost našega spanca. Spanje z odprtimi usti pogosto povzroča motnje spanja, kot so pogosto prebujanje, smrčanje, bruksizem in utrujenost ob prebujanju. To lahko vodi do kronične utrujenosti, slabe koncentracije in drugih težav, ki vplivajo na našo vsakodnevno produktivnost.
Kaj spanje z odprtimi usti pomeni za naše zdravje?
Spanje z odprtimi usti lahko privede do različnih zdravstvenih težav. Med drugim se lahko poveča tveganje za okužbe dihalnih poti, saj nos igra pomembno vlogo pri filtriranju mikroorganizmov iz zraka. Poleg tega lahko suh zrak, ki vstopa skozi usta, povzroči draženje grla in suhe sluznice, pojavlja se izsušenost ust in slab zadah. To lahko še dodatno poslabša nizka vlaga v spalnici, ki poskrbi za še večjo količino suhega zraka. Na tem mestu poleg dihanja skozi nos med spanjem, priporočamo še redno zračenje spalnice, uporabo vlažilca zraka ter uporabo zračne posteljnine, vzglavnika in vzmetnice.
»Ne vem, ali ponoči diham skozi nos ali skozi usta«
Spanje je tako avtomatsko vedenje, da marsikdo niti ne ve, ali ponoči diha skozi nos ali skozi usta. Zdaj to lahko izveste s Sleep Camero – kamero za analizo spanja. Ta ponuja dragocen vpogled v vaše vzorce spanja in predstavlja korak h identificiranju in rešitvam težav s spanjem. Kamero si lahko enostavno rezervirate in prevzamete v Spalnem centru Maremico.
Spanje z odprtimi usti ima negativen vpliv že pri otrocih
Več člankov priznanih zdravnikov je v preteklosti že obravnavalo vpliv dihanja skozi usta med spanjem na razvoj dihalnih poti otroka, razvoj krivih zob ter drugačen razvoj lobanjskih kosti. Pogosteje naj bi tudi trpeli za vnetjem dlesni, grla in ušes ter kariesom. Dr. Jefferson je ugotovil, da otroci, ki niso obravnavani zaradi dihanja skozi usta, običajno razvijejo dolge obraze, njihov nasmeh pa poleg zob krasijo tudi vidne dlesni. Ker imajo otroci, ki spijo z odprtimi usti, vidno manj kvaliteten spanec, to vpliva na njihov razvoj, rast, mentalne sposobnosti in koncentracijo.
Priporočamo, da opazujete, na kakšen način spi vaš otrok (ali pa mu v otroško sobo pripravite spalno kamero) in v primeru, da spi z odprtimi usti, pravočasno ukrepate. Pogost razlog za spanje otrok z odprtimi usti so med drugim tudi povečani mandlji in žrelnica.
Kako se med spanjem navaditi dihati skozi nos?
Če ponoči namesto skozi nos, dihate skozi usta, vam priporočamo uporabo spalnih obližev, ki so med drugim namenjeni tudi proti smrčanju. Obliži vam bodo pomagali, da boste med spanjem dihali skozi nos, kar bo pozitivno vplivalo na vaš spanec in splošno počutje, poleg tega pa preprečevalo morebitno smrčanje. Poskusite lahko tudi s spanjem na boku (na trebuhu prej začnemo spati z odrtimi usti) – priporočamo blazino za spanje na boku My7, ki pomaga, da so boki, medenica in kolena poravnana v pravilnem položaju. Poskrbite tudi za ustrezen vzglavnik, ki boš vaš vrat optimalno podprl – priporočamo nastavljiv vzglavnik Leticia, ki mu sami lahko nastavite ustrezno višino, da vam ta ne bo prenizek ali previsok, ampak ravno pravšnji. Poleg tega pa kot že rečeno poskrbite za ustrezno vlažnost spalnice. Optimalna vlaga v spalnici vam bo pomagala, da boste avtomatsko rajši dihali skozi nos in vdihnili svež zrak.
Če so težave intenzivne in vztrajajo, pa svetujemo, da se obrnete na osebnega zdravnika. Včasih do nezmožnosti dihanja skozi nos med spanjem namreč prihaja zaradi nepravilnosti v nosni votlini, motenj dihanja ali obstrukcije dihalnih poti (spalna apneja) – v tem primeru je to težavo potrebno zdraviti bolj celostno.
Več o dihanju skozi nos
Če vas tematika o spanju in pravilnem dihanju skozi nos zanima podrobneje, si oglejte spodnji podkast s strokovnjakom za dihanje, Janezom Hudovernikom in strokovnjakom za spanje, Emilom Marinškom: